Lęk przed zachorowaniem na raka u 13-latka

Witam, mój syn który ma 13 lat ciągle czyta o chorobach w internecie, a później myśli, że je ma. Kiedyś nic go nie interesowało, był zdrowy. Najpierw myślał, że ma raka pęcherza, ale przestał myśleć, a teraz myśli, że ma raka jądra, chociaż nie badał nawet swoich jąder. Czy to możliwe, żeby zachorował w takim wieku na tego raka?

Milena Lubowicz

Oczywiście prawdopodobieństwo nowotworu w tym wieku jest bardzo małe. Proszę z dzieckiem porozmawiać skąd się te obawy biorą- może choruje lub chorował ktoś w rodzinie? Może również pomóc rozmowa z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym.
Pozdrawiam

Witam, jeżeli syn ciągle myśli ,że ma jakąś poważną chorobę to raczej wskazuje na to, że cierpi na zaburzenia nerwicowe. Proszę udać się z nim na konsultację do dziecięcego psychologa klinicznego.Pozdrawiam

Dzień dobry, Proszę Pani, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek dziecka. Wchodzi on w wiek dojrzewania, w którym następują burzliwe zmiany w budowie i fizjologii ciała. Syn potrzebuje tak jak każde dziecko w tym wieku zbudować jakby od nowa poczucie własnej tożsamości, poczucie swojego "ja". Opisane lęki świadczą o tym, że jest mu bardzo trudno. Potrzebuje więcej bezpieczeństwa i oparcia w dorosłych. Również dobrych kolegów, rozwijania zainteresowań i pasji. Bardzo zalecam aby Pani sama lub wraz z ojcem chłopca, na początek bez syna, udała się do psychologa lub psychoterapeuty i opowiedziała więcej o synu. Dzięki temu uzyska Pani poradę i wskazania co do dalszego postępowania. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

Podobne objawy mogą być sygnałem zaburzeń lękowych. Pod warunkiem, że nie ma żadnych przesłanek rzeczywistego istnienia choroby czy żadnych niepokojących objawów. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli wykluczy somatyczne podstawy zaburzeń, skieruje do psychologa dziecięcego lub rodzinnego, który pomoże poradzić sobie z wątpliwościami syna.