Lęk przed zatłoczonymi miejscami

Natalia,mam 18 lat,zawsze byłam bardzo cicha i nieśmiała.Unikam miejsc w których jest dużo ludzi.Lęk tak mnie obezwładnia że nie rozmawiam z grupą ludzi,czasem udaje mi się rozmowa z jedną osobą na raz,ale to ta osoba mówi a ja głównie słucham.Wystąpienia publiczne,czy odpowiedzi na lekcji,nawet tylko w obecności nauczyciela są katastrofą,nie mogę nic powiedzieć.Od ok pół roku chodzę do psychologa,ale nawet jemu nie potrafię mówić wszystkiego.Czy powinnam iść do psychiatry?

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Dzień dobry,

Najlepiej jak porozmawia Pani o tym z własnym psychologiem, ponieważ to on Panią zna i Pani historię leczenia.

Lęk, o którym piszesz ma charakterystykę lęku fobicznego (fobia społeczna). Z takimi zaburzeniami najlepiej "radzi sobie" terapia poznawczo-behawioralna. Nie wiem do jakiego psychoterapeuty chodzisz (w jakim nurcie prowadzi spotkania), ale warto jest aby wprowadził on techniki poznawczo-behawioralne do Waszej terapii.
Wizyta u psychiatry i podjęcie farmakoterapii może być o tyle słuszna, że obniży fizjologicznie poziom lęku (ale nie zniweluje go całkowicie), co może pomóc w lepszym oddziaływaniu psychoterapii. Jednakże podjęcie farmakoterapii powinno być w tym momencie ostatecznoscią, jeśli Pani nie radzi sobie z lękiem w ogóle. Pozdrawiam.