Lęk, stres przed przemówieniami i nawiązywaniem nowych kontaktów a nerwica lub fobia społeczna

Witam,od dłuższego czasu(lat)czuję lęk,ogromny stres przed przemówieniami,występam,nawiązywaniem nowych kontaktów.Objawy wystąpują takie jak:dreszcze,drżenie rąk,robie się cała czerwona,tiki nerwowe..Staram się z tym walczyć,ale nie zawsze to się uda...Czy to może być jakaś nerwica,fobia społeczna?

Witam,

objawy opisane przez Panią bardzo często występują właśnie w fobii społecznej. O niej samej i jej objawach może przeczytać Pani więcej np. tu:
https://portal.abczdrowie.pl/fobie-spoleczne

i tu:
http://www.psychologiczny.com.pl/art/58,jak-rozpoznac-fobia-spoleczna-objawy-i-leczenie

Zachęcam też do lektury dwóch pomocnych książek. Jedna z nich to "Lęk i fobia" E. Bourne'a, zaś druga to "Terapia lęku społecznego. Podejście poznawczo-behawioralne. Podręcznik Ćwiczeń Klienta". W obu znajdzie Pani sporo wiedzy i wskazówek jak radzić sobie z takim lękiem.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Określenie tego, co Pani dolega może mieć miejsce wyłącznie w kontakcie osobistym ze specjalistą - lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą.
Stąd, jak najbardziej namawiam na konsultację (i ew.leczenie) w Poradni Leczenia Nerwic.