Leki na trądzik, brak miesiączki. Czy możliwe, że jestem w ciąży?

Witam, mam problem i nie wiem co z tym zrobić.
Sprawa wygląda tak, od stycznia mam w miarę regularny okres, co 28 dni czasami o jeden dzień się spóźnia, kochałam się z chłopakiem ostatni raz 28 marca, był to tydzień po okresie w marcu, używaliśmy za każdym razem prezerwatywy, która nie pękła. Powinnam dostać okres wg obliczeń 12 kwietnia, dziś jest 15, a ja nadal nie dostałam. Dziś rano zrobiłam test i wyszedł negatywny. Zamierzam iść do lekarza, ale nie wiem czy on wykryje coś, bo nie wiem czy to nie za wcześnie?

Bardzo proszę o opinię na temat mojej historii, denerwuję się bardzo, tym bardziej, że biorę silne leki na trądzik, przy których ciąża jest absolutnie przeciwwskazana.
Czy jest możliwa ciąża, jeśli prezerwatywa nie pękła i test jest negatywny??\

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Trzy dniowe opóźnienie krwawienia miesięcznego nie jest niczym niepokojącym. Zapewne jest związane z przyjmowanymi lekami, stresem lub jakąś infekcją. W związku z negatywnym testem ciążowym można wykluczyć ciążę. Bardziej zastanawia mnie postępowanie dermatologa. Zalecenia mówią, że stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych, domyślam się, że na bazie retinoidów (wit.A), przeciwwskazanych w ciąży, należy wdrożyć antykoncepcję hormonalną na czas terapii i 3 miesiące po jej zakończeniu. Jest to związane z tym, że leki te mają udowodnione bardzo duże działanie teratogenne na płód. Kwestia wdrożenia antykoncepcji hormonalnej jest również zabezpieczeniem prawnym dla lekarza.
Osobiście zalecałabym zgłosić się do swojego ginekologa w celu zbadania i rozpoczęcia terapii antykoncepcyjnej, ze względu na zdrowie własne i ewentualnego dziecka.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.