Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leki rozrzedzające krew a wizyta u stomatologa

Jestem po zawale serca i wszczepieniu stentu do tętnicy wieńcowej 3 miesiące temu. Zażywam leki na rozrzedzenie krwi w tym Acard i Plavix. Mam umówioną wizytę u stomatologa na wyrwanie 2 zębów za tydzień.  Czy musze odstawić te leki?  I jeśli tak to kiedy? 

ponad rok temu

Zawał serca

Każdego dnia w Polsce około 300 osób ma zawał serca. Co wywołuje zawał serca mięśniowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie? Na zadane pytania, odpowiedzi udziela profesor Zbigniew Gaciong.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Lek taki jak Acard (Polocard, Bestpirin) chory po zawale serca i po zabiegu wszczepienia stentu powinien zażywać codziennie do końca życia i większość stomatologów przyzwyczaiła się już do wykonywania drobnych zabiegów stomatologicznych w czasie, gdy chory zażywa ten lek przewlekle. Natomiast stosowanie leku Plavix (Areplex, Zyllt, Clopidix), który dodatkowo „rozrzedza” krew, zależy między innymi od rodzaju stentu, jaki miał Pan wszczepiony. Proponuję pilny kontakt z kardiologiem w celu ustalenia, jak długo musi Pan zażywać jeszcze Plavix i czy może go Pan już odstawić. W zależności od rodzaju stentu, może to być między 1 a 12 miesięcy lub nawet dłużej. Na pewno nie wolno Panu odstawić leku samemu bez konsultacji lekarskiej.
 

Doktor nauk medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy