Zapytaj lekarza

7 1 6 , 6 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lekka anemia czy coś poważniejszego?

Witam, jestem kobietą i mam 36 lat. Od dłuższego czasu źle się czuję, jestem bardzo zmęczona, osłabiona, mam zawroty głowy, bolą mnie kolana, łydki, ciężko mi wejść po schodach - tak mnie kolana bolą, mam dziwne plamki przed oczami. Moje wyniki: hemoglobina 9,7, hematokryt 32.8, MCV 79,4, MCHC 29.6, MCH 23.5, rozmaz NEUT 1.90 (2.5-5.00), OB lekko podwyższone, pozostałe wyniki w normie. Czy moje wyniki świadczą o czymś poważniejszym czy to tylko anemia?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam!
Złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie i reszta opisywanych przez Panią objawów najprawdopodobniej wynika z niedokrwistości. Nie jest to niedokrwistość lekka - stężenie hemoglobiny we krwi jest znacznie obniżone. Dość niska średnia objętość czerwonej krwinki (MCV) i obniżone stężenie neutrofilów (NEU) we krwi świadczy o tym, że najprawdopodobniej przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza.

Z wynikiem powinna Pani koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze wywiady, zbada Panią, zleci dodatkowe badania i na tej podstawie będzie mógł określić, co jest przyczyną niedokrwistości oraz zalecić odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam.

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy