Lekka nadwaga - jak ją zrzucić?

Witam, mam 14 lat i 173 cm wzrostu i ważę 72 kg. Na zajęciach w-f jestem bardzo aktywna (zawsze ocena celująca), jeżdżę na każde zawody organizowane w szkole i chodzę na treningi z koszykówki 3 razy w tygodniu po 1,5 h. Chciałabym dowiedzieć się, jaka dieta pozwoli mi zrzucić ok.4 kg (nie szukam szybkiej diety, lecz skutecznej). Z góry bardzo dziękuję za rady.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,08 i znajduje się nieco powyżej 90 percentyla. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i prawidłowej masy ciała. Bardzo dobrze, że jesteś aktywna fizycznie. Intensywny sport pomoże Ci wymodelować sylwetkę.

Nie zalecam stosowania konkretnej diety, lecz drobne modyfikacje w jadłospisie. Unikaj żywności typu fast-food, słodyczy i cukru, słodkich gazowanych napojów, ciast i ciasteczek, słonych przekąsek i chipsów, smażonych, tłustych produktów. Białe pieczywo zamień na razowe/żytnie/graham, płatki kukurydziane i inne ze słodkimi dodatkami zamień na płatki owsiane/żytnie/jęczmienne, a słodkie i tłuste przetwory mleczne (serki homogenizowane słodzone, słodkie jogurty) na ich naturalne odpowiedniki bez dodatków. Soki owocowe zamień na wodę mineralną.

Postaraj się spożywać grube kasze - pęczak, gryczaną itp., razowe makarony, brązowy ryż. Nie unikaj warzyw, chudego mięsa, ryb i nasion roślin strączkowych. W ciągu dnia zjedz ok. 1-2 porcji owoców.

Pozdrawiam