Cardura XL a lekki przerost gruczołu krokowego
Dzień dobry. Mam 56 lat i nazywam się Zygmunt. Od kilku miesięcy mam różne problemy zdrowotne, chodzę wiec do różnych lekarzy i podreperowałem swoje zdrowie został mi w tej chwili tylko jeden problem. Otóż mam lekki przyrost gruczołu krokowego. Zostało stwierdzone w badaniu USG psa jest około 0,75. Lekarz zalecił brać Cardura XL 4 miligramów raz dziennie. W związku z tym mam kilka pytań: czy są to dobre tabletki te Caredura? Czy może są jakieś lepsze, tańsze? Na ile są one skuteczne w leczeniu mojej dolegliwości i jak długo muszę je brać. Słyszałem ze ponoć tego rodzaju leki jak Cardura trzeba zażywać już do końca życia. Czy jest to prawda, a jeżeli tak to czy maja one jakieś działania uboczne? Jakie są opinie o leku Cardura? Proszę o takie informację, chciałbym się tego dowiedzieć zanim zacznę się tym leczyć. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu
Wiesław Mahaczek Urologia
60 poziom zaufania
witaj
Cardura XL4 jest lekiem który nie leczy przerostu gruczołu krokowego lecz poprawia komfort życia przez zmniejszenie częstości oddawania moczu, jest dobrym lekiem
pozdrawiam
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania
Gruczoł krokowy znany jest także pod nazwami stercz i prostata (łac. prostata) Jest to nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek).
Prawidłowe wymiary prostaty to 4x3,5x3,5 cm, a jej objętość powinna wynosić około 25cm3. U Pana te wymiary są wprawdzie większe, ale bardzo ważne są też objawy, które im towarzyszą. Jeśli występuję objawy dyzuryczne tj. problemy z oddawaniem moczu, w takim wypadku warto jest wtedy rozpocząć leczenie. Jeśli nie występują ważne są regularne kontrole u urologa. Można też wykonać badanie PSA, chociaż jest ono dosyć niespecyficzne. Ważna jest też konsystencja prostaty w badaniu per rectum.
Cadura to lek przyjmowany przy łagodnym rozroście prostaty. Substancją czynną jest doksazosyna, hamująca receptory alfa 1 adrenergiczne. Pierwsze działanie leku można zauważyć 2-6 tyg. po rozpoczęciu przyjmowania. Jest to lek dobry i powszechnie stosowany. Każdy lek wywołuje działania niepożądane. Nie znaczy to jednak, ze pojawią się u Pana. Można rozpocząć przyjmowanie leku i jeśli pojawią się objawy uboczne zgłosić sie do urologa i ewentualnie zmodyfikować leczenie. Lek można przyjmować nawet dożywotnio jeśli są ku temu wskazania.
Leczenie łagodnego przerostu prostaty można zacząć od przyjmowania leków ziołowych, zawierających składniki naturalne, ekstrakty z roślin. Suplementy takie są dostępne w aptece, bez recepty. Można przyjmować je jedynie przy natężeniu dolegliwości. Poza tym w leczeniu łagodnego przerostu prostaty można stosować leki z grupy alfa blokerów, które niwelują ból przy oddawaniu moczu. Nie wpływają one na potencję, ale mogą powodować zawroty i bóle głowy oraz nagłe skoki ciśnienia. Poza tym w leczeniu stosuje się też leki hormonalne, inhibitory alfa 5 reduktazy. Leki te są skuteczne, zapobiegają nie tylko powiększeniu się prostaty, ale powodują też jej zmniejszenie. Jednak ich dość uciążliwym działaniem niepożądanym są zaburzenia potencji. Jeśli leczenie farmakologiczne zawiedzie możliwe jest leczenie przy pomocy zabiegu operacyjnego.