Lekkie plamienie zamiast okresu - jaka może być przyczyna?

Witam, miesiączkuję co 26-28 dni. Miesiączki powinnam dostać 26 lipca, a pojawiło się jedynie lekkie krwawienie, które utrzymuje się do dzisiaj. Są to zaledwie kropelki krwi przez cały dzień.

Kochaliśmy się z mężem w dni płodne gdyż staramy się o dziecko, jednakże w maju przeszłam laparoskopię usunięcia jajowodu w wyniku ciąży pozamacicznej. Jaka może być przyczyna? Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pojedyncze zaburzenia w obfitości czy też regularności miesiączki mają prawo zdarzać się nawet u całkiem zdwowej kobiety. Jeśli jednak stara się Pani o dziecko, to w pierwszej kolejności należałoby wykonać test ciążowy. Usunuęcie jednego z jajowodów zmniejszyło na stałe Pani szanse na ciażę, ale ma Pani przecież drugi, jak mniemam całkiem zdrowy jajowód.

W pierwszym trymestrze ciąży mają prawo występować skąpe krwawienia, szczególnie w terminach, w których wypadałyby miesiączki. Należy przy tym pamiętać, że jeśli krwawienie staje się obfite lub przedłuża się ponad 10 dni, należy zasięgnąć porady lekarza ginekologa, gdyż istnieje wtedy zwikszone ryzyko poronienia.

Pozdrawiam serdecznie!