Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lekkie powiększenie prostaty i badanie PSA

Sprawa dotyczy męża - 54 lata, żadnych objawów i dolegliwości. Przy badaniu USG wykryto powiększenie prostaty: "prostata powiększona - 40 ml, równomierna". Zrobiliśmy PSA - wynik 4,0 (po południu w niedzielę mąż sporo jeździł na rowerze i jeszcze coś "się przytrafiło" w sypialni, a wynik był robiony we wtorek rano). Lekarz rodzinny po zapoznaniu się z wynikami zaordynował antybiotyk na 14 dni (stwierdził, że może jest jakiś stan zapalny) i kazał po antybiotyku powtórzyć PSA. Urolog zadecydował, że skoro podano już antybiotyk - postąpić tak jak zalecił lekarz rodzinny i umówił kolejną wizytę na 6 listopada. Proszę o odpowiedź, czy taki stan jest już stanem groźnym (poczytałam trochę na forach internetowych i "włosy stanęły mi dęba") - czy to już nowotwór? Jakie jeszcze zrobić badania (które można zrobić samodzielnie bez skierowania lekarskiego), aby ułatwić urologowi postawienie diagnozy - nie chciałabym zwlekać i mieć już jakiś obraz po wizycie 6 listopada. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marcin Buczek
55 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Prostata Pani męża jest niewiele powiększona, a poziom PSA jest na granicy normy (jeżeli jednak weźniemy pod uwagę opisane przez Panią zdarzenia, to można ten wynik uznać za zawyżony). Na korzyść Pani męża przemawia także brak jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowego oraz dobra jakość życia seksualnego. Osobiście uważam, że nie powinna Pani martwić się stanem Pani męża. Antybiotyk powinien wyleczyć, o ile był obecny, stan zapalny. Spokojnie proszę zaczekać na ponowną wizytę u urologa, ewentualnie profilaktycznie polecić mężowi ziołowy lek na łagodny przerost prostaty (http://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-prostate).

Lekarz w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy