Leukoarajoza a określenie radiologiczne

Witam.Chcialem sie zapytac,czy leukoarajoza to choroba sama w sobie,czy tylko okreslenie radiologiczne pewnego stanu w obrazie mri glowy? Dla zwyklego pacjenta,jak ja dostepne informacje wydaja sie byc niejednoznaczne.Niektore zrodla przedstawiaja LA jako chorobe malych naczyn a inne tylko jako pojecie radiologiczne.Serdecznie dziekuje.

Leukoarajoza może być często zmianą nie dającą dolegliwości a ma to związek z nadciśnieniem, hypercholesterolemią, paleniem papierosów lub miazdzycą. Pozdrawiam

Leukoarajoza (ang. leukoaraiosis) – opisowe pojęcie radiologiczne określające rozlane zmiany w istocie białej mózgu, zlokalizowane głównie wokół komór mózgu i wykrywane w badaniach obrazowych jako zmiany hipodensyjne w KT oraz hiperintensywne w sekwencji T2 oraz FLAIR w MRI. Częstość leukoarajozy jest większa u ludzi starszych. Jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy proponuje się przewlekły proces niedokrwienny. Leukoarajoza może objawiać się drobnymi deficytami neurologicznymi i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi albo poważnymi deficytami powodującymi głęboką niepełnosprawność i otępienie[1]