Lewoboczne wygięcie kręgosłupa lędzwiowego w wyniku TK a kwalifikcja do operacji
tomografia kręgosłupa w odcinku l1-s1 Opis: lewoboczne wygięcie kręgosłupa lędzwiowego.Zniesienie lordozy lędzwiowej.Na poziomie l4-l5 centralna protuzja krążka m/k do 6mm miernie uciska worek oponowy.Na poziomie L5-S1 tylne uwypuklenie krążka m/k do ok 4 mm przyleha do worka oponowego i wewnątrzkanałowego odcinka prawego korzenia nerwowego.Kanał kręgowy i otwory m/k bez cech stenozy.Czy ten wynik kwalifikuje sie na operacje prosze o odpowiedz,czy jestem w stanie to wyleczyć ćwiczeniami mam 24l

MĘŻCZYZNA, 13 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon