Liczne Streptococcus pneumoniae penicylinowrażliwe

Witam. Mam pytanie które mnie bardzo nurtuje a mianowicie córce (skończone 5lat) w wymazie z nosa wyszły: wyhodowano liczne1. streptococcus pneumoniae penicylinowrażliwy. 2.Moraxella catarrhalis.córka dość często jest przeziębiona, na dzien dzisiejszy katar ustał. czy te dwie bakterie idzie całkowicie zniszczyć jakimiś lekami czy tylko uśpić. boję się tych pneumokoki bo wywołują sepse. niewiem czy córkę zaszczepić przeciw nim (niewiem czy ma to sens skoro już ma tą bakterię) dziękuję za odp.

Obecność pneumokoków w nosie jest w populacji dość powszechna i zazwyczaj nie jest niebezpieczna. Jeżeli obawia się pani rozwoju poważnych infekcji u dziecka, szczepienie jest dobrym wyjściem. Obecność pneumokoka w nosie nie jest przeciwwskazaniem, a raczej argumentem za szczepieniem. Szczepienie poprawi odporność dziecka na tą bakterię. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż antybiotykoterapia, która może spowodować zmianę wrażliwości bakterii na antybiotyki (może spowodować, że bakterie staną się oporne na antybiotyki).