Lot samolotem u osoby z nerwicą lękową

Witam serdecznie, potrzebuję porady... w piątek 13 lutego lece samolotem do Norwegii, nie wiem jak to przezyje poniewaz cierpie na nerwice lekowa, nigdy nie latalam samolotem, ani nie jezdzilam pociagiem. ostatnio jak zjechalam wina to zrobilo mi sie strsznie slabo, paniczne boje sie tego lotu, czy jezeli mialam taka sytuuacje w windzie to czy moge leciec? dodam jeszcze ze mam lek wysokosci, strasznie sie boje ze cos moze sie zarwac nademna, prosze o pomoc i pozdrawiam

Szanowna Pani, to o czym Pani mówi, to agorafobia z napadami paniki a nie nerwica. Boi się Pani, że straci kontrolę nad reakcjami własnego ciała i zemdleje. Kiedy Pani się boi, to serce zaczyna szybko uderzać, bywają napady gorąca, ma Pani przyspieszony oddech i wrażenie duszenia się, co może doprowadzić do zawrotów głowy, niekiedy omdlenia. Niezwykle skuteczną metodą w leczeniu tego typu zaburzeń są metody pracy z ciałem, psychosomatoterapia. Pani wzorzec oddechowy może być zaburzony, jeśli oddycha Pani głównie piersiowo (a nie przeponowo), pani oddech jest bardzo płytki, niewydajny. Zaczyna Pani oddychać coraz szybciej, bo się Pani dusi. Wtedy dochodzi jednak do hiperwentylacji, stąd wrażenie mrowienia, zawrotów głowy, osłabienia, no i coraz większy lęk, że coś się złego stanie. Zachęcam Panią do skorzystania z porady u psychoterapeuty, który korzysta z metod Pracy z ciałem. Już po krótkim czasie treningu oddechowego, pacjenci odczuwają sporą poprawę. Kiedy człowiek jest wiecznie spięty coraz gorzej oddycha i zaczyna się coraz bardziej dusić, co nakręca tylko spiralę lęku. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Kamil Tarnawski

Dzień dobry,

Pani problemy nadają się do psychoterapii (najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym), ale skoro lot jest już 13 lutego, to nie zdąży Pani przejść całego procesu leczenia. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza psychiatry i poproszenie o leki przeciwlękowe.

Pozdrawiam, Natalia Słowik