Łożysko częściowo przodujące a szanse na urodzenie zdrowego dziecka

Witam.
Jestem w 30 tyg. pierwszej ciąży. Obraz USG pokazał iż łożysko znajdujące się n przedniej ścianie macicy, jest nisko usadowione (ok cm od ujścia szyjki macicy), główka dziecka jest nisko opuszczona. Czy jest szansa, że syt. się jeszcze unormuje?
Lekarka pytała o to, czy pojawiły się krwawienia lub skurcze. Nic takiego nie było, ale mam na siebie uważać, bo istnieje groźba cesarki. Kolejna wizyta za tydzień. Od którego tygodnia ciąży istnieje szansa, że dziecko urodzi się zdrowe - ma szanse na przeżycie? Czy w przypadku krwawień cesarka jest konieczna, czy tylko pobyt w szpitalu?
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Teoretycznie, szansę na przeżycie ma dziecko urodzone nawet w 23 tygodniu ciąży. W praktyce jednak bardzo rzadko udaje się uratować życie takiemu wcześniakowi. 30 tygodni to już bardziej zaawansowana ciąża i w przypadku porodu przedwczesnego w tym okresie istnieją duże szanse na przeżycie dziecka (przy odpowiednim wsparciu ze strony neonatologów). Na razie, jak rozumiem, nie zapowiada się  jednak, by miała Pani urodzić. Proszę więc nie martwić się na zapas. Nie ma jednak już praktycznie szansy na "wstąpienie" łożyska. Gdyby pojawiły się krwawienia (typowo w przypadku łożyska przodującego są one niebolesne), to niekoniecznie trzeba będzie od razu wykonywać cięcie cesarskie- jeśli będą nieduże, to najprawdopodobniej wystarczy obserwacja w oddziale patologii ciąży. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji, konieczna będzie ocena lekarza.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!