Łożysko III stopnia w 30 tc.

Witam!
Mam 22 lata, jest to moja 1 ciąża, dbam o siebie, dobrze się odżywiam i nigdy nie paliłam papierosów. W trzydziestym tygodniu ciąży stwierdzono u mnie łożysko III stopnia, ilość płynu owodniowego na dolnej granicy normy, UMA i MCA minimalnie poniżej dolnej granicy normy, w tętnicy macicznej lewej jest fala tętna z wcięciem wczesno-rozkurczowym, dziecko przybiera na wadze, rusza się prawidłowo.

Leżałam w szpitalu 3 tygodnie na obserwacji, nic złego się nie działo, ktg w normie, a przepływy nadal poniżej normy, w 34 tc zrobiono mi DTO i przeszliśmy z dzidziusiem przez niego bez zarzutu, mimo skurczy dzidzia czuła się dobrze, więc wyszłam ze szpitala.
Jestem już tydzień w domu, a za 5 dni mam wizytę u lekarza, martwię się i chciałabym się w końcu dowiedzieć jakie jest ryzyko i kiedy powinno się rozwiązać moją ciążę?
Bardzo proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
O optymalnym czasie rozwiązania ciąży zdecyduje Pani lekarz prowadzący, na podstawie pełnej wiedzy o przebiegu Pani ciąży. Sądząc z opisu, sytuacja nie jest dramatyczna. Najważniejsze, że jest Pani pod skrupulatną kontrolą. W związku z pewnymi nieprawidłowościami, z pewnością nie należy zanadto odkładać momentu porodu, powinien on nastąpić najdalej w terminie. Do tego czasu trzeba nadal wykonywać regularnie KTG oraz USG ze zwróceniem szczególnej uwagi na przepływy, AFI (wskaźnik płynu owodniowego) i szacowaną masę ciała dziecka.
Pozdrawiam serdecznie!