Łożysko na ścianie przedniej w wyniku USG a bezpieczeństwo dziecka

Witam. Jestem w 21 tygodniu ciąży i usg wykazało łożysko na ścianie przedniej,przodujące brzeżnie. Co to dokładnie znaczy ? Czy istnieje możliwość że położenie łożyska się zmieni? I jak bardzo jest to niebezpieczne dla dziecka?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Łożysko przodujące to łożysko nieprawidłowo umiejscowione, pokrywające ujście wewnętrzne szyjki macicy, czyli zwrócone w kierunku pochwy, zagradzające tym samym płodowi drogę porodu. Są 4 stopnie przodowania. Nierzadko łożysko takie w dalszych etapach ciąży "wędruje" ku górze i problem znika. Niebezpieczeństwo polega na tym, że w ostatnich tygodniach ciąży łożysko przodujące oddziela się i krwawi (oddziela się przedwcześnie). Powoduje to ryzyko wykrwawienia się i niedotlenienia u dziecka. Jeśli ciąża jest monitorowana, wykonywane badanie USG, to o łożysku przodującym wiadomo na długo przed porodem. Często poród odbywa się poprzez cięcie cesarskie. Nie zawsze jest ono jednak konieczne, np. nie wtedy, gdy tak jak w tym przypadku łożysko przoduje brzeżnie, czyli tylko jego brzeg znajduje się nad szyjką macicy.