Łożysko przodujące a poronienie

Dzień dobry!
Chcę się dowiedzieć, jak duże ryzyko poronienia istnieje w przypadku łożyska przodującego? Do jakiego wieku ciąży jest ono największe i jak się ustrzec? Jak dużo ciąż z wykrytym łożyskiem przodującym kończy się poronieniem lub porodem przedwczesnym?

Dziękuję za odpowiedź!

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Rokowanie w przypadku rozpoznania łożyska przodującego zależy od wielu czynników. Nigdy problemem takiej ciąży nie jest jedynie samo łożysko przodujące, dlatego opieranie się na statystyce w takiej sytuacji nie ma zbytnio sensu. Ogólnie rzecz ujmując łożysko przodujące, zwłaszcza te najbardziej zaawansowane np. łożysko centralnie przodujące, znacznie zwiększają ryzyko krwawień i krwotoków będących przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. W przypadku łożysk przodujących nieznacznie, rozpoznanych we wczesnej ciąży czasem zdarza się, że wraz ze wzrostem zaawansowania ciąży łożysko się cofa i ryzyko powikłań jest bliskie ciąży prawidłowej. Stan taki jak łożysko przodujące jest niebezpieczny od samego początku ciąży, ryzyko krwawień i innych powikłań wzrasta wraz z wiekiem ciąży. Często zdarza się, zwłaszcza w przypadku centralnie przodującego łożyska, że końcowe tygodnie, a nawet miesiące ciąży kobieta musi spędzić w szpitalu.
Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż on zna Pani przypadek i może powiedzieć zdecydowanie więcej o rokowaniu w Pani przypadku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.