Luźne stolce a problemy z jelitem

Witam, Od lutego do maja mialam problemy z jelitem. Luzny stolec(raz dziennie),czasami zielony, bol lewej strony podbrzusza, sluz i raz pojawila sie krew.Mialam robiona morfologie,USG,TK,badanie kalu na krew utajona,pasozyty. Wszystko ok.Dostalam leki. Po 4 miesiacach bol minal.Wszystko wrocilo do normy.Czasami tylko mam luzne stolec (nie biegunke), bez sluzu,bez bolu. Czy dalej sie diagnozowac,skoro nie boli,wyprozniam sie raz dziennie,tylko te luzne lub poszarpane stolce sie zdarzaja. Pozdr,
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jeśli opisane przez Panią luźne stolce wciąż występują i będą się utrzymywać zdecydowanie warto ponowić diagnostykę. Najlepiej byłoby zatem gdyby skonsultowała się Pani z lekarzem gastroenterologiem, który zleci właściwe badania. Jeśli wyniki ponownie będą prawidłowe, warto zastanowić się czy nie są to objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Jeśli nie miała Pani wykonywanych, warto także zrobić badanie na lamblie. Dodatkowo, sugeruję by przeanalizowała Pani swoją dietę - przede wszystkim czy luźne stolce nie mają związku z przyjmowaniem konkretnych pokarmów?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli luźniejszy stolecy występuje raz na jakiś czas w obecnym czasie nie wymaga to diagnostyki. Rodzaj stolca uzależniony jest silnie od tego co jemu i pijemy. Jeżeli jednak luźne stolce zaczną się powtarzać częściej lub zdominują proces wypróżniania konieczna będzie szersza diagnostyka.