Łysienie androgenowe u kobiet

Witam! Mam nadzieję, że choć trochę dowiem się, co może powodować moje łysienie na czubku głowy. Mam 20 lat, studjuję, żadnych diet odchudzających, lekki nadmiar słodyczy, tuszy brak, choć nie powiem, że jestem patyczak. Okres ok., nie choruję od lat, tylko rzadko lekkie przeziębienia z katarem, bez gorączki. Podejrzewam, że mam lekką depresję, nerwicę... nie wiem, choć nerwów mi nie brakuje.

Od jakiś 4-5 lat zaczęły mi wypadać włosy, nie z całej głowy co ciekawe, tylko głównie z czubka głowy. Włosy na czubku są cieniusieńkie i często czuję taki dyskomfort skóry głowy, jakby to określić - "ból" włosa? - głupio brzmi, ale, no, inaczej tego określić się nie da. Moje łysienie jest strasznie irytujące, tym bardziej, że żadna fryzura oprócz spietych spinką i z opaską nie wchodzi w grę. Chyba już dostatecznie dużo nabawiłam się kompleksów przez to.

Endokrykolog, u którego byłam nie powiedział o żadnych problemach z hormonami, było robione tsh i jeszcze coś, w każdym razie podejrzewała, że mam tarczycę i przez to włosy wypadają. Ale nic z tych badań konkretnego nie wyszło. Powiedziała, że jakiś dużych odchyłów od normy nie ma i na razie nie będziemy nic leczyć. Ja bardziej bym skojarzyła moje łysienie z łysieniem androgenowym u kobiet - wiem o nim tylko z internetu, nie wiem czy mam dobre informacje na ten temat, ale podobno może się ono zacząć w okresie dojrzewania (jak u mmnie) badź menopauzy - wtedy, gdy hormony buzują, no i łysienie na czubku głowy jest charakterystyczne dla tego łysienia, ale pani endokrynolog stanowczo powiedziała, że takie łysienie absolutnie nie występuje u kobiet... No cóż.

Może mogliby państwo nieco przybliżyć ten typ łysienia. Brakuje rzetelnych informacji na ten temat. Może coś rzeczywiście w tym jest. Dlatego zwracam się do Pani/Pana o wskazówki, co mogłabym na to moje nieszczęsne łysienie poradzić. Moje włosy na prawdę mizernie wyglądają. I widać gołym okiem łysienie tylko na czubku głowy. Mam ogromną nadzieję, że póki nie dotrę, co mi jest, wszystkie włosy mi nie wypadnę... Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.

Witam!

Rzeczywiście, objawy opisane przez Panią mogą wskazywać na łysienie androgenowe kobiet. Łysienie androgenowe występuje głównie u mężczyzn, ale zdarza się także u kobiet (zwykle po 30. r. ż). Przyczyną są skłonności genetyczne, a także zaburzenia endokrynologiczne - głównie podwyższony poziom testosteronu (można wykonać badania krwi oznaczające jego poziom). W leczeniu stosować można preparaty działające miejscowo (szampony, maści) lub tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym. Polecam artykuł: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysienia, a także wizytę u dermatologa.

Pozdrawiam!