Łysienie, biegunki, nadmierne oddawanie moczu i problemy z krążeniem jako skutek stresu i lęku

Witam, Parę lat temu stwierdzono mi dysmorfofobię urojeniową. Zrezygnowałam z leków. Obecnie uczęszczam na terapię. Od wielu lat towarzyszą mi kłopotliwe objawy: łysienie i nadmierne wypadanie włosów, słabe krążenie, biegunki, przelewanie w brzuchu, nadmierne oddawanie moczu (o kolorze przezroczystym) i problemy z krążeniem (ciągłe uczucie zimna, widoczne naczynka krwionośne, siność). Badania TSH,liczne morfologie wykazują, że wszystko jest OK. Czy objawy te są tylko skutkiem stresu i lęku?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Niestety, drogą wirtualną nie da się stwierdzić, co jest przyczyną Pani dolegliwości. Jeżeli badania (morfologia, badania hormonalne) wychodzą w porządku, nie wskazując na żadne nieprawidłowości funkcjonowania organizmu, to być może źródło Pani dolegliwości leży w psychice. Objawy somatyczne, jakie Pani wymieniła (problemy z krążeniem, częste oddawanie moczu, ciągłe uczucie zimna, biegunki, przelewanie się w brzuchu itp.), mogą być wynikiem nadmiernego stresu, lęku i napięcia, z którym nie potrafi sobie Pani poradzić. Być może jest to zwiastun zaburzeń z grupy nerwic (np. zaburzenia somatoformiczne, zaburzenia somatyzacyjne, hipochondria). Bardzo dobrze, że podjęła Pani psychoterapię. Mam nadzieję, że systematyczna praca nad sobą, nad emocjami pomoże Pani zdemaskować przyczyny swoich dolegliwości i odzyskać pełnię zadowolenia ze swojego życia.

Pozdrawiam!