Łysienie – kiedy zrobić niezbędne badania?

Mam takie pytanie... Kiedy najlepiej zrobić morfologię krwi i badanie krwi na poziom żelaza i wapnia, bo słyszałam, że powinno robić się je rano i nic przed badaniem nie jeść...? Skierowanie dostanę od lekarza interntsy. Ile takie badania kosztują? Jeszcze jedno pytanie - kiedy najlepiej zrobić badanie TSH i badanie napoziom testosteronu i siarczanu dehydroepiandrostendionu (DHEA-S). Rozumiem, że na te badania musi mnie skierować dermatolog lub endrykolog, i ile kosztuja? Z góry dziękuję za pomoc.

ponad rok temu

Witam!

Osoby pobierające krew w laboratoriach upominają pacjentów, że badania krwi należy robić rano na czczo... Właściwie ma to znaczenie w przypadku badania morfologii krwi (chodzi głównie o hematokryt), badanie krwi na poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów. Natomiast w przypadku badania krwi na poziom żelaza, różnych hormonów, przeciwciał wymóg przyjścia na czczo nie jest konieczny. Jednak trudno wymagać, aby biedny pacjent to wszystko spamiętał, więc zaleca się, aby wszystkie badania krwi robić na czczo (tak dla zasady).

Nie mogę pomóc w kwestii odpłatności za te badania... W każdym laboratorium jest inaczej... Warto się orientować, które laboratorium ma bardziej konkurencyjne ceny (zwykle laboratoria przyszpitalne są tańsze, morfologia krwi bez rozmazu może tam kosztować około 4 zł). W laboratorium, o ile się samemu płaci za badania, jest się klientem i można zrobić sobie takie badania, jakie się sobie zażyczy. Warto natomiast wcześniej porozumieć się z lekarzem, żeby nie porobić sobie niepotrzebnie drogich badań, które nic nie wnoszą...  Badanie TSH będzie pewnie kosztować koło 15-20 zł, zaś DHEA-S około 45 zł.

Pozdrawiam!