Łzawienie oczu

Od 8 lat używam różnych kropli na jaskre, ale dopiero w tym roku zaczęłam mieć dokuczliwe łzawienie z oczu. Nie mogę wyjść z domu, bo łzy ciekną mi po policzkach. Czy to może być spowodowane jaskrą, kroplami, czy pracą przy komputerze? Nie wiem, czy mogę zakładać okulary przeciwsłoneczne w pochmurny dzień? Czy nie psuję tym wzroku?
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Takie objawy są zazwczaj związane z zaburzeniami filmu łzowego i paradoksalnie przyczyną może być suchość oka (organizm reaguje na suchość wzmożoną produkcją łez). Na świeżym powietrzu takie dolegliwości zwykle się zaostrzają, szczególnie zimą, przy mrozie, gdy powietrze jest suche. Proponuję stosowanie kropli nawilżających do oczu (dostępne bez recepty) oraz w szczególności zakraplanie oczu przed wyjściem na dwór.

Łzawienie raczej nie jest spowodowane jaskrą ani kroplami (chociaż nie wiem o jakie chodzi), natomiast praca przed komputerem może nasilać dolegliwości, gdyż długie patrzenie w monitor sprzyja rzadszemu mruganiu i suchości oka.

W okularach przeciwsłonecznych można chodzić niezależnie od natężenia światła, nie psuje to wzroku

Pozdrawiam serdecznie.