Machanie rączkami przez 3-latkę podczas ekscytacji

Witam serdecznie, Jestem mamą 3 latki, która ma zwyczaj machania rączkami gdy się cieszy i gdy się ekscytuje. Dodam, że zaczęło się to odkąd skończyła 6 miesięcy, rozwija się normalnie nie mam z córką żadnych problemów, poza tym machaniem, które wywołało w Przedszkolu do którego poszła podejrzenie o problemy z wyrażaniem uczuć. Moje pytanie : Czy takie takie machanie rączkami to jest powód do zmartwień, czy należy zwracać córci uwagę żeby tego nie robiła, czy może z tego wyrośnie. Z góry dzięku

Witam, powodów dla których dziecko macha rączkami może być wiele - min. może to być objaw podwrażliwości dotykowej, bardzo intensywne trzepotanie rączkami obserwuje się u dzieci ze spektrum autyzmu, a często jest to objaw po prostu objaw zwykłej dziecięcej radości zdrowego malucha.
Nie sposób tego stwierdzić bez bezpośredniej obserwacji dziecka.Na pewno jednak nie należy zabraniać dziecku tego rodzaju ekspresji zwłaszcza jeśli jego rozwój nie budzi zastrzeżeń.
Aby rozwiać obawy warto udać się z córką do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej gdzie specjaliści przeprowadza obserwację dziecka i udzielą Pani pomocy. Taka pomoc jest bezpłatna.
pozdrawiam

Dobrze byłoby pokazać dziecku również inne sposoby wyrażania swoich emocji, nie w charakterze zakazu obecnego sposobu /znanemu dziecku/.Należy to ćwiczyć w domu.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Skoro nic złego z dzieckiem nie dzieje się oprócz tego machania rączkami i to w sytuacji zadowolenia to chyba nie ma co martwić się na zapas. Najlepiej nie zwracać uwagi i pokazywać inne formy okazywania radości, które może dziecko
samo podchwyci i zacznie naśladować.
Pozdrawiam AM