Mała główka dziecka w badaniu USG

Witam serdecznie, mam pytanie dot. wyników USG w 20 ciąży. Pani dr na USG nie widziała odchyleń od normy, ale na wydruku: bpd42,3 (!!) - i to mnie martwi; fod 63,0; hc 165,4; ac 142,4; fl 31,3, bdp/fod 0,67(!!); hc 1,16; bpd/fl 1,35. Jestem przerażona, że dzidziuś może mieć za małą główkę, a co za tym idzie, bo być też niedorozwinięte?! Proszę o wyjaśnienie.

Przestraszona

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W dwudziestym tygodniu ciąży wymiar BPD u dzieci powinien mieścić się w przedziale 40 - 55mm i tak jest w Pani przypadku. W tym przedziale mieści się około 90% wszystkich zdrowych dzieci. Nawet jeśli wymiar ten byłby nieco mniejszy bądź większy, to nie oznaczałoby to, że dziecko rozwija się nieprawidłowo. Wymiar BPD Pani dziecka należy do mniejszych na tym etapie ciąży. Jednocześnie drugi wymiar główki, jej długość, czyli OFD (FOD), jest wyższy od średniej, która wynosi ok. 61mm w 20 tygodniu. Oznacza to, że dziecko nie posiada wyjątkowo małej głowy, a raczej głowę o podłużnym kształcie, co jest jego cechą indywidualną i nieco mniejszą niż średnia w populacji. Proszę nie wymagać od swojego dziecka, by rosło idealnie według średnich dla danego tygodnia. Te średnie wskazują na nic innego jak na średnie w populacji, a statystyczne dziecko w naturze nie występuje - każde rozwija się bardzo indywidualnie. Jeśli lekarz nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń co do rozwoju i zdrowia dziecka, to nie ma Pani powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!