Malejące MCV - czy to coś poważnego?

Witam, mam 27 lat i jestem kobietą. Mam problemy ze zbyt szybkim męczeniem się i osłabieniem, afty w buzi, zajady, problem ze snem i nieraz z gwałtownym przyspieszeniem akcji serca i przede wszystkim bardzo duże i częste bóle głowy. W czerwcu robiłam pierwsze badanie po drugim porodzie i MCV miałam 75,7 fL, nastepne badanie (nie karmię piersią od 2 miesięcy) zrobiłam w tym tygodniu i wynik jest taki - 73,8 fL. Co prawda wzrosło MCHC, ale MCH teraz jest 26 pg, a było 27,5, oprócz tego HCT poniżej normy, tzn. 34%. Niepokoją mnie te wyniki, tzn. to, że MCV i MCH zmalało. Czy to coś poważnego?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Rozumiem, że pozostałe parametry w morfologii krwi są prawidłowe? Jak z hemoglobiną i z erytrocytami?

Objawy mogą wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, jednak sam spadek średniej objętości krwinek czerwonych (MCV) i średniej zawartości hemoglobiny w krwince (MCH), bez spadku ilości hemoglobiny wyklucza to rozpoznanie.

Trudno jest określić, co może Pani dolegać, zważywszy, że nie wiemy, czy objawy przez Panią opisywane zaczęły występować dopiero po drugim porodzie, czy może są od dawniejszych czasów.

Proponowałbym wykonanie dodatkowo rozmazu ręcznego krwi, a także, jeśli lekarz rodzinny zaleci, sprawdziłbym gospodarkę żelazem, oznaczając poziom tego pierwsiastka, ferytynę i TIBC.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy