Malejące MCV - czy to coś poważnego?

Witam, mam 27 lat i jestem kobietą. Mam problemy ze zbyt szybkim męczeniem się i osłabieniem, afty w buzi, zajady, problem ze snem i nieraz z gwałtownym przyspieszeniem akcji serca i przede wszystkim bardzo duże i częste bóle głowy. W czerwcu robiłam pierwsze badanie po drugim porodzie i MCV miałam 75,7 fL, nastepne badanie (nie karmię piersią od 2 miesięcy) zrobiłam w tym tygodniu i wynik jest taki - 73,8 fL. Co prawda wzrosło MCHC, ale MCH teraz jest 26 pg, a było 27,5, oprócz tego HCT poniżej normy, tzn. 34%. Niepokoją mnie te wyniki, tzn. to, że MCV i MCH zmalało. Czy to coś poważnego?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Rozumiem, że pozostałe parametry w morfologii krwi są prawidłowe? Jak z hemoglobiną i z erytrocytami?

Objawy mogą wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, jednak sam spadek średniej objętości krwinek czerwonych (MCV) i średniej zawartości hemoglobiny w krwince (MCH), bez spadku ilości hemoglobiny wyklucza to rozpoznanie.

Trudno jest określić, co może Pani dolegać, zważywszy, że nie wiemy, czy objawy przez Panią opisywane zaczęły występować dopiero po drugim porodzie, czy może są od dawniejszych czasów.

Proponowałbym wykonanie dodatkowo rozmazu ręcznego krwi, a także, jeśli lekarz rodzinny zaleci, sprawdziłbym gospodarkę żelazem, oznaczając poziom tego pierwsiastka, ferytynę i TIBC.