Małomówność a osobowść introwertyczna

Witam Czy małomówność może być wrodzona? Odkąd pamiętam zawsze byłem osobą małorozmowną, nigdy nie odczuwałem potrzeby zbyt częstego używania aparatu mowy. Często jest jest tak, że nie wiem o czym mówić albo po prostu najwyraźniej w świecie mi się nie chce . Kiedyś mi to nie przeszkadzało, nie zwracałem na to uwagi, wydawało mi się to czymś naturalnym, że po prostu taki jestem. Zaczeło mi to ciążyć w życiu dorosłym, od momentu kiedy podjąłem prace. Drugim moim problemem jest to, że mam problem z wyrażaniem własnego zdania i nie jest to związane z lękiem. Po prostu nie potrafię się w wielu kwestiach wypowiedzieć, ocenić czegoś z własnego punktu widzenia. czuje się się tak jakbym wogóle nie posiadał własnego zdania. Co może być przyczyną małomówności i czy da się z tego wyleczyć, być bardziej osobą rozmowną, kontaktową. Muszę tu zaznaczyć że jestem typowym introwertykiem, cechuje mnie też brak pewności siebie i niska samoocena.

Dzień dobry.

Na zakończenie swojego postu podał Pan sam prawdopodobne przyczyny Pańskiego problemu. Nad brakiem pewności siebie i niską samooceną można popracować podczas psychoterapii.

Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na osobistą konsultację, podczas której specjalista będzie w stanie określić czy potrzebuje Pan leczenia oraz w jakiej formie. Być może psychoterapia grupowa będzie odpowiednia dla Pana.