Maluch nie chce sam spać - jak sprawić, by znów spał jak kiedyś?

Witam. Mój syn ma prawie 6 m-cy, skończy 1 marca. Od samego początku spał ślicznie w łóżeczku, po kąpieli zasypiał sam w łóżeczku ok. 20 i spał do 3:00, potem budził się o 6:00 i o 8:00. Jednak tuż przed ukończeniem 5. miesiąca sielanka się skończyła. Z dnia na dzień przestał zasypiać sam, dopiero przytulony do piersi, a i tak po godzinie-półtorej się budzi i tak do rana, często kończy się tak, że o 1-2 w nocy padając na twarz biorę go do siebie, żebyśmy się obydwoje wyspali. Kiedy skończył 5 m-cy, poszliśmy do lekarza na kontrolę, ponieważ dziecko było karmione wyłącznie piersią i nagle znacznie mniej przybrało na wadze (wcześniej co miesiąc 0,8 - 1,3kg, w piątym miesiącu 0,3kg), pediatra zaleciła rozszerzanie diety. Synek dostaje teraz poza karmieniem piersią na żądanie o 12:00 zupkę, o 15:00 ok. 60g jabłuszka, a przed kąpielą na kolację ok. 18:30 kaszkę mleczno-ryżową i... niczego to nie zmienia. Dziecko nadal nie chce zasypiać samo i co parę minut budzi się w nocy. Trudno to wiązać z ząbkowaniem, ponieważ pierwsze ząbki wyszły, kiedy miał 3,5 miesiąca, teraz co prawda idą następne, ale ewidentnie mniej mu dokuczają. Nie wiem co robić, czy Mały się nie najada, czy powinnam go już odzwyczajać od jedzenia w nocy, jak to zrobić, jak wrócić do zwyczaju samodzielnego zasypiania?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Proszę skontaktować się ze specjalistą w poradni laktacyjnej, aby dowiedzieć się, czy wato wprowadzić mleko modyfikowane i zrezygnować z karmienia piersią, skoro jest ono mniej treściwe i nie zaspokaja potrzeb malucha.

Wraz z wiekiem dziecko uczy się nowych zachowań i manifestuje własne potrzeby w inny niż poznany już sposób, stąd zapewne budzenie się w nocy i domaganie się albo jedzenia albo bliskości z mamą. Zachęcam do konsekwentnego usypiania maluszka w łóżeczku, co niewątpliwie będzie wymagało dość dużo odporności i siły wewmętrzenej. Zachęcam do poproszenia o pomoc bliskiej osoby w opiece nad maluchem, aby móc odespać zarwaną noc, to na pewno pozwoli odpężyć się i spojrzeć na całą sytuację pogodniej.

Pozdrawiam