Maluszek uderza się rączką w główkę, gdy zasypia - czy wszystko w porządku?

Maluszek bardzo broni się przed spaniem, choć nie to jest powodem mojego niepokoju. Zasypiając, uderza się rączką w główkę, gdy trzymam rączkę, uderza nóżką w poręcz łóżeczka. Mój niepokój spowodowany jest tym, iż w czasie porodu wnuka było dużo niejasności, córka po utracie wód leżała jeszcze trzy dni, ponieważ nie miała rozwarcia, a tu lekarze nie chcieli zrobić cesarskiego cięcia. Jeszcze w łonie matki dziecku nadcięli główkę i pobierali krew do badania. Dziecko wyciągnęli kleszczowo, dostał jedynie 3 punkty. Dziecko nawiązuje kontakt bardzo dobrze, dobrze widzi, słyszy, sztywno stoi z pomocą drugiej osoby, zaczyna mówić pojedyncze słowa, jest wesoły. Może jestem przewrażliwiona, ale wolę zapytać.

Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Dziecko urodzone w ciężkiej zamartwicy (3 pkt w skali Apgar) niestety częściej jest narażone na różne zaburzenia neurologiczne. Pomimo tego, że według Pani opisu dziecko rozwija się prawidłowo (a nawet za szybko), wskazane byłoby skonsultować go u neurologa dziecięcego. To, co Pani opisuje, może być w pewnym zakresie normą, ale może też wskazywać na różnego rodzaju automatyzmy ruchowe, objawy drgawkowe itp.

Problemy z zasypianiem w tym wieku najczęściej spowodowane są ząbkowaniem dziecka - pierwszy ząbek wyrzyna się zazwyczaj ok. 6 miesiąca życia. Każdy kolejny co miesiąc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.