Mam 11 lat i ważę 41,8 kg przy wzroście 153 cm - czy jestem gruba?

Mam 11 lat, ważę 41,8 kg, a mam wzrost 153 cm. Nie lubię patrzeć na siebie, bo uważam, że jestem gruba. Koleżanki mówią mi, że to nie prawda, ale chciałabym to usłyszeć od eksperta.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 17,86 i znajduje się na 50 percentylu. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest idealna. Nie masz nadwagi, ani otyłości i nie potrzebujesz diety odchudzającej.
Postaraj się być aktywną fizycznie, dużo się ruszaj najlepiej na świeżym powietrzu oraz unikaj żywności wysokoprzetworzonej tj. produkty fast-food, żywności bardzo kalorycznej i tłustej, dużej ilości słodyczy, ciast i ciasteczek.
Postaraj się pić wodę mineralną bez dodatków zamiast słodkich napojów gazowanych, a soki owocowe rozcieńczaj wodą.

Twoje koleżanki mają rację, masz idealną wagę.

Pozdrawiam