Mam 13 lat i czy jeszcze urosnę?

Dzień dobry! Mam 152 cm wzrostu i ważę 38,3 kg. Moim kompleksem jest mój wzrost. Mam 13 lat i idę do gimnazjum a jestem strasznie niska. Koleżanki mnie przerastają a ja nie rosnę. W ciągu tego roku urosłam tylko 2 centymetry. Jem zdrowo, czyli 5 posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców. Chcę iść do lekarza, ale moja mama mówi, że jeszcze urosnę.  Pół roku temu (dokładnie 4 grudnia) miałam pierwszą miesiączkę, ale nie miałam następnej. Martwię się, że przestałam się rozwijać. W ciągu tego półrocza odchudzałam się, ale z kontrolą mamy i schudłam 4 kg w dwa tygodnie. Jadłam 1500 kcal, teraz jem około 1900 dziennie. To dobrze czy za mało? Proszę o radę.  Zapomniałam powiedzieć, że uprawiam sporty. Codziennie około 3 godziny jestem z kolegami na dworze i chodzimy z psami lub jeździmy na rowerach. Również z rodzicami jeżdżę na wycieczki rowerowe około 20-kilometrowe. Raz w tygodniu, w weekend, jem słodycze. W pozostałe dni staram się je ograniczać.
13 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Zanim udasz się do lekarza warto przeanalizować czynniki, które mają wpływ na wzrost docelowy. Bardzo istotny jest wzrost rodziców/rodzeństwa.
Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.
Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców - 6,5cm.
Najważniejszą składową przy prognozowaniu wzrostu końcowego jest wiek kostny. Określa się go na podstawie zdjęcia RTG lewego (niedominującego) nadgarstka i analizie wieku kostnego na podstawie atlasu radiologicznego.
 Trzeba pamiętać, że jest to tylko prognoza, a wzrost końcowy zależy także od wieku innych czynników (np. gospodarki hormonalnej, czy stopnia odżywienia).
Twój opis sugeruje, że aktualnie odżywiasz się prawidłowo, choć Twoja waga jest stosunkowo niska.
Twój wzrost znajduje się między 10-25 centylem na siatkach centylowych dla wzrostu, co oznacza, że jest nieco niższy niż średnia dla wieku, ale prawidłowy (diagnostyki wymaga wzrost poniżej 3 percentyla, ewent. poniżej 10 percentyla). Twoja waga znajduje się w dolnej granicy normy. Z tego mogą wynikać problemy z miesiączkowaniem (choć na początku jest on często nieregularny). W razie braku powrotu miesiączki - należy udać się do ginekologa.
Pozdrawiam