Mam 13 lat: jaka dieta będzie dobra na mięśnie?

Dzien dobry. Mam 13 lat i chciałbym wyrobić sobie mięśnie, ale wiem, że sam trening nie wystarczy i potrzebna jest odpowiednia dieta, dlatego też proszę o taką, która będzie dla mnie dobra. Z góry dziękuję.
13 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Masz rację, ćwiczenia rozwijają istniejące już mięśnie. Największą rolę w rozbudowie tkanki mięśniowej odgrywają białka. Przeciętne zapotrzebowanie na białko dla dorosłych wynosi 1g na 1kg masy ciała, u młodzieży 1,5-2g na kg masy ciała, a u dzieci jeszcze więcej. W przypadku rozbudowy tkanki mięśniowej należy przyjąć zawsze nieco wyższe proporcje w odniesieniu do normy wiekowej, w Twoim przypadku 2,5-3g białka/kilogram masy ciała.
Początkowo dla ułatwienia zaopatrz się w tabele pokazujące rozkład składników odżywczych w pokarmach, stopniowo dojdziesz do wprawy i nie będziesz musiał z nich korzystać.
Jeśli chodzi o białka to najlepsze będą te zwierzęce (jajka, ryby, drób, inne mięsa, nabiał). Mniej wartościowe są białka roślinne (fasola, orzechy, ryż, kukurydza) -są trudniej przyswajalne i powinno się je spożywać razem z białkiem zwierzęcym.
Ważne są też pozostałe składniki odżywcze. Węglowodany, aby zapewnić energię, także do odpowiedniego przetworzenia białek, tłuszcze - m.in. jako nośnik wit. A, D i E, witaminy oraz sole mineralne.
Pozdrawiam.