Mam 14 lat i 10 miesięcy i 161 cm wzrostu. Czy jeszcze urosnę?

Chodzi o to, że mam 161 cm wzrostu, a chciałabym szybko urosnąć. Od 2 lat urosłam tylko 3 cm. To bardzo mało, bo inni w moim wieku mają po 169 i 170 cm. Czuję się przy nich jak karzełek. Czy jeszcze urosnę? Moja mama ma 167 cm a tata 172 cm. Czy będę od nich wyższa?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Masz 14 lat, jesteś jeszcze w fazie wzrostu i rozwoju, bardzo możliwe więc, iż jeszcze urośniesz. Bardzo duże znaczenie ma to, czy Twoi rodzice, dziadkowie byli wysocy (tak zwany czynnik genetyczny). Jeśli tak, szansa na to, że Ty również będziesz wysoka jest spora. Ze swojej strony możesz ten proces "wesprzeć", musisz się zdrowo odżywiać. Istotny jest także ruch (dzięki niemu kości stają się mocniejsze).

Pozdrawiam