Mam 14 lat i czy moja waga jest prawidłowa?

Jestem chłopakiem, mam 14 lat, wzrost 151cm, waga 48kg. Czy mam odpowiednią wagę i jaką mógł bym zastosować dietę?
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twój wzrost znajduje się w okolicy trzeciego centyla na siatkach centylowych dla wzrostu, co oznacza, że jest niższy niż średnia dla wieku i wymaga diagnostyki.
Twoja waga znajduje się między 25 a 50 centylem.

Absolutnie nie powinieneś stosować diety odchudzającej ani żadnej innej, która będzie redukować ilość kalorii w posiłkach. Wręcz przeciwnie - Twój organizm się rozwija i warto postawić na zdrową dietę, bogatą przede wszystkim w białka jako podstawowy składnik budulcowy, a także inne niezbędne substancje odżywcze.
Warto zwrócić uwagę na aktualny stan odżywienia, który może być przyczyną niedoboru wzrostu.

Zanim udasz się do lekarza warto przeanalizować czynniki, które mają wpływ na wzrost docelowy. Bardzo istotny jest wzrost rodziców/rodzeństwa.

Najprostszy schemat obliczania przewidywanego wzrostu końcowego na podstawie wzrostu końcowego rodziców opracował Tanner. Uwzględnia on także uzależnienie od płci.

Dla chłopców: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców + 6,5cm.
Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców - 6,5cm.

Pozdrawiam