Mam 15 lat i chciałabym schudnąć - jak osiągnąć swój cel?

Mam 15 lat. Ważę 56 kg i mam 158 cm wzrostu. Próby odchudzania się podejmowałam kilka razy, ale udało się tylko raz, schudłam 5 kg i taka waga utrzymuje się do tej pory. Nie choruję na choroby przewlekłe, u części mojej rodziny występuje nadwaga. Nie mam chorobowych przyczyn nadwagi. Mój dzienny jadłospis wygląda mniej więcej tak: małe śniadanie (rano nigdy nie mam ochoty jeść), średnie drugie śniadanie, duży obiad, mały podwieczorek (czasami owoce, ale czasem coś słodkiego) i średnia kolacja. W tygodniu mam 4 godziny WF-u, do tego joga (1 h) i taniec (jakieś 3 h). Chcę schudnąć tak, żeby moi rodzice się nie przyczepili, mam figurę klepsydry, ale chcę schudnąć trochę na udach i brzuchu.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,48 i znajduje się nieco ponad 75 percentylem. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, gdyż mieści się w normie. Nie ma wskazań, abyś podejmowała próby odchudzania. Postaraj się zdrowo odżywiać i kontynuować uprawianie sportu - bardzo dobrze, że jesteś aktywna fizycznie. Ogranicz spożywanie produktów mało wartościowych, takich jak słodycze, cukier, słodzone gazowane napoje, słone przekąski, w tym chipsy, żywność typu fast food (włączając pizzę, kebab, zapiekanki).

Pamiętaj, aby w Twoim jadłospisie znalazło się dużo warzyw i owoców, woda mineralna, pełnoziarniste przetwory zbożowe, mleko i produkty mleczne (jogurty, twarogi, kefiry, maślanki itp.), mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych. Do sałatek na zimno dodawaj niewielką ilość olejów roślinnych.

Pozdrawiam