Mam 157 cm i ważę 55 kg. Jak mogę schudnąć?

Jak mogę schudnąć? Mam 157 cm i ważę 55 kg, trenuję pływanie 10 razy w tygodniu po 2 godziny. Mam gruby brzuch i uda, co mogę zrobić żeby się tego pozbyć. Znajomi mi mówią, że nie jestem gruba, ale ja uważam inaczej. Rano po treningu jem śniadanie, zazwyczaj kanapkę z szynką gotowaną, po szkole obiad, po obiedzie podwieczorek - jakieś wafelki albo coś innego, i po południowym treningu kolację, też kanapkę. Chciałabym schudnąć z 6-7 kg Co zrobić? Pomocy!

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

niestety nie podaje Pani wieku, co uniemożliwia mi ocenę masy ciała w stosunku do wzrostu. Pragnę również nadmienić, że w Pani przypadku wyliczenia BMI będą niemiarodajne ze względu na większy rezultat pływania w postaci większego udziału masy mięśniowej. Również dla dzieci i młodzieży do lat 18 nie należy stosować tego wzoru. Jeśli więc myślenie o odchudzaniu wzięło się z wyniku BMI, to pragnę rozwiać Pani wątpliwości.

Tak naprawdę, jest mi trudno ustosunkować się do Pani pytania. Ilości kalorii, jaką dostarcza sobie Pani każdego dnia wydaje się (gdyż trudno oszacować to ze względu na brak konkretnych danych) być o wiele za niską w stosunku do potrzeb młodej kobiety, a co dopiero w przypadku osoby, która tyle czasu poświęca na treningi! Pływacy mogą spożywać nawet i 3000 kcal bez problemu z masą ciała. Dwie kanapki dziennie, nawet obfity obiad oraz wafelki to i tak ilość niewystarczająca przy treningach, nawet dwa razy dziennie.

Tak więc mam wątpliwości. Albo:
- przesadza Pani z samokrytyką (może nie podoba się Pani bardziej umięśniona od koleżanek sylwetka? Może ma Pani wyraźnie zarysowane ramiona i warto znaleźć czas na inne dziedziny sportu lub gimnastykę, aby zająć się teraz drugą połową ciała?);
- coś niedobrego dzieje się z Pani organizmem (może niedoczynność tarczycy? warto sprawdzić, jeśli faktycznie ma Pani problemy z masą ciała);

- ma Pani problemy z podjadaniem między posiłkami, nie zdaje sobie sprawy z tego, ile razy w ciągu dnia sięga po baton, sok, napój gazowany, napój powysiłkowy (to też kalorie). Może za namową trenera stosuje Pani preparaty białkowe lub węglowodanowo-białkowe, bogate źródło kalorii?

Nadmienię, że według pewnych źródeł, w ciągu dnia sportowiec powinien zjadać: 4-6 porcji produktów zbożowych (jedna porcja o objętości zaciśniętej pięści), 2-4 owoce (1 = piłka tenisowa), 3-5 warzywa (jedna porcja o objętości mieszczącej się w dłoni), 2-4 produkty białkowe (1 = talia kart), 2-4 produkty mleczne (1 = 1 szklanka płynnego produktu, 1 gruby plaster sera białego, 2 plasterki żółtego lub pleśniowego, „trójkącik” topionego) oraz 1-2 tłuszcze i oleje (1 = 1 łyżka stołowa).

Proszę się zastanowić nad odpowiedzią.

Pozdrawiam!