Mam 16 lat i jestem otyła!

Witam, niebawem skończę 16 lat, moja waga wynosi ok. 85kg, nie powiem dokładnie, gdyż boję się stanąć na wagę, wzrostu też dokładnego nie podam, bo nie wiem ile wynosi, ale nie więcej niż 178cm. Odkąd pamiętam jestem otyła, powoli wpadam w depresję z tym związaną, mam juz tego dosyć, nie wiem jak jest być szczupłą osobą, bardzo chciałabym tego doświadczyć, ale nie wiem jak. Nie potrafię schudnąć, to co teraz napiszę, wiem że nie jest dobre, ale niestety tak jest i nie potrafię tego zmienić, od ok. 3.5 msc. dziennie zjadam nie więcej niż 4 posiłki , bywa, że jem 1x-3x i nie więcej, ale nie dlatego że próbuję odchudzić się, ale wgl. nie mam apetytu, czuję wstręt głodowy, nieraz jestem głodna, ale nie mogę nic zjeść, nie smakuje mi nic. I nic, nic nie chudnę, moja aktywność ruchowa też nie jest najgorsza, bardzo dużo spaceruję, nie należę do osób siedzących w miejscu. Nie wiem co się dzieje, kilka osób powiedziało mi że trochę spadłam na wadzę, ale nie dużo, może 1.5 kg. nie więcej, nie wiem co się ze mną dzieję, moje największe marzenie, jest być szczupłą, taką jak inne dziewczyny, chcę być normalną nastolatką, a nie ciągle wyśmiewaną "tłustą świnią" Moje ciało jest wstrętne, wygląda jak by miało 80 lat, skóra na brzuchu rozciągnięta, cała w rozstępach, na ramionach również mam rozstępy, w bardzo wielu miejscach je mam, niebawem stanie się tak że w więcej miejsc będzie je posiadało, niż bez. Już powoli tak się dzieję. Proszę pomóżcie mi, nie potrafię tak żyć, mam już tego dosyć, nie potrafię sama sobie pomóc, pomóżcie WY mi, wszystkie wyzwiska w moim kierunku, to już powinna być pewnego stopnia mobilizacja, ale nic, bo nie wiem jak mam sobie pomóc...:( Chcę żyć jak normalny człowiek :( Podpowiedzcie mi jakoś, może jakieś tanie tabletki, dieta, cokolwiek, chcę schudnąć!

Witaj,

w opisanej przez Ciebie sytuacji proponowałabym przede wszystkim, abyś umówiła się na wizytę do lekarza (pediatry / endokrynologa) w celu wykluczenia chorobowych przyczyn nadwagi. Jeżeli nie jesz dużo, jesteś aktywna i ciągle tyjesz możesz mieć problemy z tarczycą. Na pewno trzeba to sprawdzić.

Poza tym potrzebujesz także wsparcia dietetyka, który przeanalizowałby Twój jadłospis, sprawdził co robisz dobrze i jakie błędy żywieniowe popełniasz. Dietetyk nauczyłby Cię także zdrowych nawyków żywieniowych. Dodatkowo, specjalnie dla Ciebie, przygotowałby plan żywieniowy, dopasowany do Twojej sytuacji. Dzięki regularnym wizytom w poradni żywieniowej dostawałabyś wsparcie i motywację. Zachęcam Cię więc bardzo do tego.

Pamiętaj jednak, ze proces pozbywania się zbędnych kg, aby był zdrowy i trwały, powinien przebiegać powoli - od pół do 1 kg tygodniowo.

Ze względu na objawy, o których piszesz (niechęć do jedzenia), które mogą być oznaką zaburzeń odżywiania, proszę Cię, abyś nie zwlekała z umówieniem wizyty u lekarza. Koniecznie porozmawiaj z rodzicami o swoim problemie.

Pozdrawiam Cię serdecznie. Życzę Ci dużo siły i powodzenia w osiągnięciu prawidłowej wagi,
Agnieszka Kuczewska