Mam 17 lat i jestem wegetarianką: jak stopniowo i bezpiecznie zrzucić kilka centymetrów z ud i brzucha?

Mam 17 lat. Ważę 61 kg przy wzroście 163 cm. Chciałabym schudnąć przede wszystkim z brzucha i ud. Nie jem mięsa. Spożywam codziennie dużo białego pieczywa i ziemniaków, mam skłonności do obżerania się, również słodyczami. Piję herbatę z cukrem ( 2 łyżeczki ). Czy powinnam przestać?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 23,01 i znajduje się między 75 a 90 percentylem. Oznacza to, że nie masz nadwagi, a jedynie występuje u Ciebie tendencja do nadmiernej masy ciała.

Jeżeli nie spożywasz produktów mięsnych, powinnaś włączyć do diety potrawy, które pomogą Ci zastąpić mięso. Spożywaj ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. W ten sposób będziesz przeciwdziałać niedoborom żywieniowym. Spożywaj także mleko i jego produkty (bez cukru i słodkich dodatków), warzywa, owoce.

Białe pieczywo i ziemniaki zamień na pełnoziarniste produkty zbożowe - razowe i żytnie pieczywo oraz graham, grube kasze - tj. pęczak, gryczana, jęczmienna, jaglana, pełnoziarniste makarony, naturalny ryż, płatki owsiane, żytnie, jęczmienne.

Unikanie cukru jest zalecane w każdej zdrowej diecie. Nadmiar sacharozy jest jedną z przyczyn otyłości. Ponadto pamiętaj, że sacharoza występuje także w słodzonych napojach gazowanych i w słodyczach. Postaraj się unikać słodyczy, a zamiast nich spożywaj produkty mleczne, owoce, pełnoziarniste przekąski bez cukru. Do diety dołącz aktywności fizyczną. Koniecznie regularną.

Pozdrawiam