Mam 31 lat i ważę 95 kilogramów: co zrobić, by polepszyć samopoczucie?

Witam. Mój problem zaczął się kilka lat temu. Gdy przestałem ćwiczyć ważyłem 85 kg i byłem wysportowany. W tym momencie zaczynam się źle czuć. Mam pracę mało fizyczną i jem nieregularnie. Moje jedzenie jest tłuste, mało owoców, więcej jest mięsa i przy tym jeszcze alkohol i stres. Jaką dietę mogę zastosować? Czy po alkoholu się tyje? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pana BMI wynosi 27,77, co wskazuje na to, że wystepuje u Pana nadwaga. Aby stracić na wadze, konieczne są zmiany w jadłospisie. W dobrze dobranej diecie odchudzającej nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych przetworów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, razowe i pełnoziarniste makarony, płatki naturalne m.in. owsiane i żytnie), chudego mleka i jego przetworów (chudych, bez cukru i słodkich dodatków), chudego mięsa (głównie drób bez skóry, cielęcina, chuda wołowina, królik), ryb, nasion roślin strączkowych, warzyw (najlepiej surowych, krótko gotowanych) i owoców (ok. 1-2 porcji dziennie). Powinien Pan odżywiać się regularnie, czyli codziennie należy spożyć 4-5 posiłków, zawsze pamiętając o śniadniu, a kolacja powinna być 3-4 godziny przed snem.

Alkohol sprzyja rozwojowi otyłości. Szczególnie mocne alkohole (1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kcal, zaś dla porównania 1 g węglowodanów dostarcza 4 kcal).

Mięso powinien Pan zastąpić rybami (2 razy w tygodniu) i nasionami roślin strączkowych (soja, fasola, groch, soczewica itp.). Należy zrezygnować z potraw tłustych i smażonych. Zastąpić je można potrawami gotowanymi tradycyjnie lub na parze, pieczonymi w folii lub rękawie.

Pozdrawiam