Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w czasie menopauzy powinnam zabezpieczać się przed ciążą?

Mam 50 lat. Stosowałam Mirenę, ale w związku z objawami menopauzy lekarz ginekolog usunął ją. Zastosował HTZ (nie jest środkiem antykoncepcyjnym). Czy powinnam stosować jakieś zabezpieczenia przed ciążą, czy może już nie jestem płodna? Mam USG dopochwowe: Trzon macicy o wymiarze AP 38mm. Endometrium jednorodne o szerokości 7mm. Okolica przydatkowa obustronnie bez zmian. Jajnik prawy o wym.29x22mm. Jajnik lewy o wym. 27x21mm. Jajniki o prawidłowej echostrukturze. Płynu w Zatoce Douglasa nie stwierdzam.

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! To czy powinna Pani nadal stosować antykoncepcję zależy od 2 rzeczy: 1. Czy przez zastosowaniem HTZ przerwa od ostatniej miesiączki wynosiła co najmniej 6 miesięcy; 2. W jajnikach stwierdzono obecność pęcherzyków. Po menopauzie dochodzi do zaniku funkcji jajników, stają się one atroficzne (czyli ulegają zanikowi) i przestają produkować hormony. Tym samym kobieta staje się bezpłodna. Jeżeli w badaniu USG wykazano, że jajniki mają nadal zachowaną czynność, a od ostatniej miesiączki nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy istnieje ryzyko ciąży. Należy wtedy stosować antykoncepcję, ale inną niż hormonalną. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy