Mam ciągłe i irracjonalne obawy, że jestem w ciąży. Jak sobie z tym poradzić?

Witam. Zażywam C*** od 8 miesięcy. Ten miesiąc jest najgorszy, bardzo się źle czułam, bolało mnie podbrzusze i było mi niedobrze, na dodatek mam grzybicę. Zrobiłam USG i wszystko jest w porządku, lecz wciąż, odkąd biorę tabletki antykoncepcyjne mam obawy, że one nie działają i cały czas obawiam się ciąży. Wiem, to chore.

Tabletki przyjmuję regularnie, nie wymiotowałam i nie miałam biegunki, a ciągle się obawiam przez to, że w tym miesiącu bardzo się źle czułam. Jutro powinnam dostać krwawienia z odstawienia i już dzisaj latam do wc i sprawdzam, bardzo się martwię, że nie dostanę. Proszę o radę.

19 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinna Pani poszukać pomocy psychologicznej. Sama Pani potwierdza irracjonalność swoich obaw, a mimo to wciąż zadręcza się możliwością zajścia w ciążę. Potrzebuje Pani rozmowy, w której ktoś oswoił by Panią z możliwością zajścia w ciążę (bo żadna metoda antykoncepcyjna nie jest 100% pewna), a następnie zracjonalizował ryzyko, to jest wytłumaczył, że szansa "wpadki" jest tak niewielka, że nie warto o tym myśleć.

Jeżeli nadal nie będzie Pani w stanie opanować lęku można rozważyć zmianę metody antykoncepcyjnej na prezerwatywy, które łatwiej działają na wyobraźnię lub rozważyć powstrzymanie się od współżycia do czasu, aż ewentualne zajście w ciążę nie będzie dla Pani tak bardzo przerażające.

Pozdrawiam serdecznie!