Mam grube uda i wystający brzuch. Jak ja mogę schudnąć?

Mam 12 lat, gdzieś tak 152 cm wzrostu i ważę 49 kilo;( Według BMI dobrze, ale źle się czuje w moim ciele, mam grube uda i wystający brzuch. Nie lubię słodyczy, ale też nie lubię za bardzo ćwiczyć, więc przydałaby się jakaś dieta - białkowa chyba...

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoja masa ciała jest prawidłowa pod względem wieku i wysokości. Nie potrzebujesz stosować diety odchudzającej.
Warto, abyś jednak przyjrzała się swoim nawykom żywieniowym, zadbała o to, aby w jadłospisie znalazły się świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo (razowe, żytnie, zawierające całe nasiona zbóż), grube kasze i pełnoziarniste makarony oraz mleko i produkty mleczne bez dodatku cukru.
Korzystne jest także unikanie słodyczy, słodkich napojów gazowanych, słodzonych soków owocowych oraz przekąsek - chipsów, słonych krakersów, paluszków itp.
Codziennie pamiętaj o śniadaniu przed wyjściem, a do szkoły zabieraj drugie śniadanie w postaci kanapki, jogurtu i owoców. Koniecznie pij wodę mineralną niegazowaną.
Dieta białkowa nie jest polecana, szczególnie dla nastolatków, gdyż niesie ryzyko powstania poważnych zaburzeń metabolicznych m.in. schorzeń wątroby, nerek oraz wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.
Pozdrawiam