Mam guza na tarczycy - czy mogę mieć jeszcze dzieci?

Mam 28 lat, dwójkę dzieci, w zeszłym roku we wrześniu wykryto u mnie guza na 4 mm. Moje pytanie brzmi: czy mogę mieć więcej dzieci, czy jest to niemożliwe? Jeżeli mogę, to co muszę zrobić, żeby utrzymać ciążę i żeby dziecko urodziło się zdrowe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Przede wszystkim należy ocenić, jakiego rodzaju jest wykryty u Pani guz tarczycy. Bardzo wiele osób ma przypadkowo stwierdzone w USG guzki, które najczęściej są zupełnie niegroźne. Jeśli mają one wymiar mniejszy niż 10 mm, to zwykle nie ma wskazań nawet do biopsji, czyli nakłuwania ich i pobierania komórek w celu zbadania pod mikroskopem. Biopsję należy wykonać wtedy, gdy guzek ma średnicę większą niż 10 mm lub wygląda „podejrzanie” w badaniu USG. Decyzję podejmuje lekarz wykonujący badanie. Jego powinna Pani zapytać, czy nie jest konieczna biopsja.

Najprawdopodobniej Pani guzek ma charakter łagodny i w żaden sposób nie wpłynie na Pani zdolność do poczęcia i donoszenia ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!