Jakie badania wykonać, mając lekki stan zapalny?

Mam mdłości już trzeci tydzień powiązane z uczuciem niestabilności. Odczuwam znaczny ból w okolicach lewej nerki, który czasem przechodzi w piekący. Lekarz zlecił badanie moczu. Analityka ogólna moczu nie wykazała nieprawidłowości, natomiast badania osadu moczu kształtują się następująco: nabłonki płaskie: 10-12; nabłonki okrągłe: 3-7; leukocyty 9-12; fosforany bezpostaciowe: liczne. Na tej podstawie lekarz stwierdził lekki stan zapalny, niewymagający leczenia. I na tym się diagnostyka zakończyła. Czy faktycznie nie powinnam się niepokoić? Czy może warto by było zrobić jakieś dodatkowe badania?

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak wspomniała Pani lekarka prowadząca przedstawiony przez Panią wynik sugeruje lekka infekcję w obrębie dróg moczowych. Podwyższona liczba fosforanów może sugerować występowanie kamicy nerkowej. Jeżeli chodzi o dalsze postępowanie i ewentualną diagnostykę - zależy to od informacji z wywiadu (charakter dolegliwości bólowych, ich promieniowanie, sytuacje nasilające, łagodzące objawy, temperatura) oraz wyniku badania fizykalnego i zastosowanych leków. Wtedy można rozważyć wykonanie innych badań np. w kierunku kamicy nerkowej (poziom wapnia, kwasu moczowego, fosforu, wodorowęglanów, sodu, potasu w surowicy wcześniej, wykonujemy je nie wcześniej niż po upływie 2-3 miesięcy od ostatniego napadu kolki nerkowej) czy USG jamy brzusznej. Pozdrawiam serdecznie!