Mam ochotę pożegnać się z tym światem

Mam 18 lat i mam ochotę pożegnać się z tym światem. Nie chce mi się żyć, nie mam sił. Jest tyle czynników, które to powodują. Od kilku miesięcy mieszkam z mamą, bo odeszłyśmy od ojca. Myślałam, że kiedy to nastąpi, to minie mi to wszystko, i tak było początkowo. Remonty nowego mieszkania, nowy pokój, meble. Ale po tych kilku miesiącach znowu to się dzieje ze mną. Nie chcę żyć. Może grzeszę, może będę za te myśli potępiona, ale nic na to nie poradzę. Czuję, że wszyscy się ode mnie odwracają. Boję się, że popadnę w alkoholizm jak ojciec. Boję się siebie, że będę taka jak on. Podobno mam dużo cech po nim. Znajomi - czuję, jakby mnie za plecami obgadywali. Nie wychodzę z nikim nigdzie, bo czuję, że nie chce mnie nikt. W szkole mi idzie coraz gorzej. Znów zaczynam wagarować. Nie chcę z łóżka wstawać. Płaczę często. Słucham muzyki i piszę wiersze, większość pesymistyczna. Mój chłopak mieszka na 2 końcu Polski i dziś przyszło mi do głowy, że chyba ma kogoś, bo jakoś chyba nie jest tak jak kiedyś, a jesteśmy 2 lata razem... Boję się, że w końcu coś sobie zrobię. W wieku 14 lat już miałam próbę samobójczą i jak widać, nieudaną. Boję się, że znowu to zrobię. Ale kiedy myślę, że mamę zostawię samą na świecie, to jeszcze większy dół mnie dopada. Nie wiem, co mam o sobie myśleć. Po prostu chcę umrzeć... Pomóżcie, bo nie daję rady...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,

pojawiające się u Ciebie myśli samobójcze są niepokojącym symptomem. Powinnaś udać się na konsultację do psychiatry, zważywszy na to, że miałaś już próbę samobójczą. Poszukaj pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego. Spróbuj również porozmawiać o tym z mamą, powiedz, że jest Ci ciężko, być może zaoferuje Ci swoją pomoc.

Przyczyną Twojego samopoczucia może być depresja, którą trzeba leczyć, ponieważ objawy choroby mogą się nasilić. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz lecznie, tym łatwiej będzie Ci powrócić do zdrowia i dobrego funkcjonowania.

Wychowywałaś się w rodzinie, w której występował problem alkoholowy, z pewnością odcisnęło to piętno na Twojej psychice. Dlatego zachęcam Cię, żebyś skorzystała również z pomocy grupy terapeutycznej dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Więcej informacji na temat DDA znajdziesz na ich nieoficjalnej stronie.

Postaraj się zapewnić sobie jak najwięcej wsparcia osób życzliwych, które wysłuchają Ciebie, okażą Ci akceptację i pozwolą opowiedzieć o swoich smutkach.

Życzę Ci wytrwałości, pozdrawiam serdecznie