Mam w sobie paniczny lęk, który łagodzę alkoholem. Co robić?

Mam 18 lat. Jako dziecko byłam odważna, lubiłam brać udział w przedstawieniach szkolnych, występować itp. W moim życiu nie było lęku. Problem pojawił się u mnie ok. 2 lat temu. Zaczęłam odczuwać nieuzasadniony ogromny lęk, gdy tylko miałam wyjść z domu: do szkoły, coś załatwić. Zaczęłam bać się ludzi, bać się wypowiadać na forum klasowym. Czasami lęk nie dawał mi zasnąć i budził mnie nad ranem. Wtedy odkryłam to zgubne działanie alkoholu. Lęk przed szkołą jest tak silny, że przed stresującą lekcją muszę wypić trochę alkoholu, wtedy lęk mija. Próbowałam z tym walczyć, ale boje się, że złapie mnie paniczny lęk. Nie radzę sobie z niczym, czasami chciałabym umrzeć.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

alkohol rzeczywiście rozluźnia, sprawia, że lepiej jest nam funkcjonować, łatwiej rozmawiać, odczuwamy euforię. Czy jednak nie jest tak, że każdy medal ma dwie strony, a każdy kij dwa końce? Co Tobie daje alkohol, a co odbiera? Jakie zagrożenie dla Ciebie istnieje w przypadku, gdybyś przyzwyczaiła się do takiego dostarczania substancji, powodującej uspokojenie i dającej pewność siebie w sytuacjach stresowych?

Każde nasze zachowanie ma swą przyczynę. Czy nie warto je poznać?

Fobia społeczna występuje dość często w okresie dorastania, równie często ustępuje. Jeśli jednak, jak napisałaś, potrzebujesz w ten sposób rozładować napięcie, to wydaje mi się, że powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Proponowałbym spotkanie z psychologiem - być może kilka konsultacji rozwiąże problem, pozwoli Ci zacząć funkcjonować inaczej niż do tej pory? W razie potrzeby można będzie podjąć współpracę z lekarzem, by osłonowo wspomóc Cię lekami przeciwlękowymi.

Pozdrawiam serdecznie