Mam wiszącą skórę na brzuchu po ciąży: chcę szybko schudnąć.

Witam. Jestem kobietą. Mam 22 lata. Po zajściu w ciążę strasznie przytyłam. Chcę wrócić do swojej dawnej wagi, ale boję się, że zostanie mi wisząca skóra. Najgorsza jest fałda na brzuchu, duża i wisząca. Chciałabym schudnąć w szybkim czasie i mam pytanie, czy jak będę codziennie ćwiczyć: rowerek - ok. 2 godziny, brzuszki - 100 dziennie, do tego skakanka, podnoszenie ciężarków po 2 kg i do tego balsamy ujędrniające, odpowiednia dieta, odpowiednie nawadnianie, to czy jest ryzyko, że zostanie mi wisząca skora? Dodam, że chcę schudnąć szybko, tzn. jakieś 25 kg w góra pół roku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Dobrze zbilanosowana dieta zapewnia optymalne tempo chudnięcia - ok. 0,5-1 kg na tydzień. Proszę jednak pamiętać, że taką dietę najlepiej jest uzyskać od dietetyka, po wcześniejszej konsultacji. Nie polecam szybkiego chudnięcia, gdyż jest to prosta droga do efektu jo-jo. Metabolizm nie ma wtedy "czasu na adaptację".
Ćwiczenia, stosowanie preparatów ujędrniających na pewno pomogą w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej i uelastycznieniu skóry. Jednak aby ćwiczenia były efektywne, należy wykonywać je regularnie, dlatego polecam zapisanie się (w miarę możliwości) na zajęcia grupowe.

Dieta powinna obejmować pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony, naturalne płatki zbożowe), chude mleko i jego przetwory, chude mięsa i ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych (bogatych w błonnik i składniki mineralne), warzywa i owoce.
Całkowicie należy zrezygnować ze smażenia, tłustych przetworów mięsnych i mlecznych, białego pieczywa, przekąsek, słodyczy, żywności typu fast-food.
Odchudzanie powinna Pani rozpocząć po zakończeniu karmienia piersią.

Pozdrawiam