Mam zaburzone widzenie barw w jednym oku. Co to za choroba?

Witam, mam 26 lat, a mój problem dotyczy prawego oka. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z oczami czy wzrokiem, nawet pomimo długiego czasu spędzanego przed komputerem, co wiąże się z moją pracą. Jednakże jakiś czas temu zauważyłem dziwną rzecz, a mianowicie przez prawe oko widzę tak, jakby było przysłonięte lekko beżowym filtrem. Odczuwalne jest to głównie przy zasłonięciu jednego oka, gdyż patrząc obydwoma, to mam uśrednione barwy i się tego nie odczuwa. Np. patrząc tylko lewym okiem na białą kartkę papieru czy inny przedmiot, widzę ładną biel, a prawym jest lekko beżowa.

Inne kolory także zmieniają odpowiednio swoją barwę, mam także dodatkowo wrażenie jakby były one trochę wypłowiałe, mniej światła padało, jeżeli patrzę na obiekty w kolorach chłodnych, a z kolei wrażenie większego natężenia światła i ostrości barw odczuwam przy patrzeniu na obiekty w kolorach ciepłych. Chociaż dodatkowym dziwnym efektem jest to, że jeżeli zasłonię na dłuższą chwilę prawe oko, lewe jakby się bardziej męczyło i w pewnym momencie i ono traci idealność bieli - wystarczy, że odsłonię drugie, to po chwili wraca to do normalności - ale jeżeli odsłonię prawe, jednocześnie zasłaniając lewe, to i ono na parę sekund potrafi uzyskać efekt idealnej bieli.

Dochodzi do tego jeszcze lekka utrata ostrości, ale przy ostatnim badaniu wzroku wyszło, że nie potrzebuję żadnych szkieł korekcyjnych. Do dodatkowych objawów zalicza się dość częste zaczerwienienie oka oraz czasami lekkie kłucie wewnątrz - uznane wcześniej za przemęczenie oka, spowodowane pracą przy komputerze i zalecono mi stosowanie kropli do oczu Vidisept, które złagodziły owe oba efekty.

Nie wiem dokładnie, od kiedy tak się dzieje, bo zauważenie tego faktu było przypadkowe, ze względu na nieodczuwanie tego efektu przy jednoczesnym patrzeniu obydwoma oczami jednocześnie, ale pewne pierwsze symptomy kojarzą mi się z okresem, w którym zbiegły się trzy aspekty, które mogłyby mieć jakiś wpływ na to, a mianowicie: - dostałem kiedyś w prawe oko odłamkiem łupiny orzecha, ale wszelkie problemy przeszły po około 2 dniach, - jak byłem na badaniu okulistycznym, okulista zaświecił mi czymś w rodzaju lasera do oczu i przy sprawdzaniu prawego poczułem ukłucie i - ostatnie, przejście zapalenia owego oka.

Dodam, że przyjmuję leki przeciwalergiczne, ale to już od kilkunastu lat i nigdy wcześniej nie miałem problemów ze wzrokiem. Jakie badania byłoby najlepiej w takim przypadku wykonać i co by to mogło być? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wymienione przez Pana objawy nie są charakterystyczne dla jednej jednostki chorobowej i z tego powodu jest za mało informacji, by wytypować konkretne schorzenie.

W przypadku tego rodzaju zaburzeń, zwłaszcza zaburzeń widzenia barw, dobrze jest wykonać następujące badania: pole widzenia Goldmana, badanie w lampie szczelinowej - jako badania pierwszego wyboru. Bardziej specjalistyczne badania w razie wskazań to angiografia fluorescencyjna oraz trudniej dostępne badania elektrofizjologiczne  — np. ERG (elektroretinogram) oraz wzrokowe potencjały wywołane (VEP, visual evoked potential).

Ponadto warto spróbować zaobserwować, czy po długiej pracy przy komputerze opisywane zaburzenia rzeczywiście się nasilają.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!