Mama, jej nowy partner i kłótnie z córką - co robić?

Moja przyjaciółka ma poważny problem. Jej tato zmarł dawno temu. Ostatnio jej mama zaczęła spotykać się z innym. Na początku był dla niej miły i w ogóle. A teraz, odkąd jej mama się z nim spotyka, moja przyjaciółka w ogóle z nią nie rozmawia. Oddaliły się od siebie. Jej mama traktuje ją jak powietrze... I jeszcze cały czas na nią krzyczy! W ogóle już ze sobą nie rozmawiają... Nie wiem, jak jej pomóc!

ponad rok temu

7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Witam!

Szkoda, że nie opisała Pani całej sytuacji dokładniej. Myślę, że mama Pani przyjaciółki potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Prawdopodobnie jej rozdrażnienie wynika z tego, że zależy jej na utrzymaniu związku, ale jednocześnie nie wie, jak połączyć rolę matki i rolę kobiety, wchodzącej w nową relację.

Wydaje mi się, że dobrze byłoby, gdyby Pani przyjaciółka powiedziała swojej mamie o tym, że czuje się porzucona i nierozumiana, że to sprawia jej ogromną przykrość, że potrzebuje bliższego kontaktu z mamą. Mówienie o swoich uczuciach jest najlepszym sposobem na dojście do porozumienia. Dobrą metodą jest też napisanie listu. Czasem, kiedy ktoś sprawia nam ból, nie potrafimy z nim spokojnie rozmawiać. Natomiast pisząc list, możemy na spokojnie zastanowić się, co chcemy przekazać adresatowi i w jakiej formie. Poza tym samo pisanie listu działa uspokajająco, często też pomaga w lepszym zrozumieniu naszych emocji, uczuć i całej sytuacji.

Pani ze swojej strony może po prostu być przy przyjaciółce i dawać jej oparcie w trudnych chwilach. Świadomość, że jest druga osoba, która jest dla niej życzliwa, na pewno doda jej sił.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty