Mama robi awantury bez powodu

Co zrobić? Witam, moja mama od dłuższego czasu pije i pali. Codziennie wszczyna awantury o byle co a to, to źle zrobione albo tego nie zrobiłaś a po co tam poszłaś itd. Moja mama nie umie najwidoczniej normalnie porozmawiać tylko robi awantury nie raz nawet bez powodu i się wydziera.Mój tata jest już z moją mamą od ok. 30 lat i mniej więcej od 20 lat mama pije i pali. Moja siostra wyjechała ok. 10 lat temu również dlatego bo moja mama robiła awantury. Proszę o pomoc.Co mam zrobić?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Rozumiem, że wszelkie próby spokojnej rozmowy z mamą na temat jej zachowania nie przynoszą żadnego efektu.
Napisałaś, że Twoja mama pije od około 20 lat - czy wtedy zdarzyło się coś, co mogło spowodować jej zachowanie?
Myślę, że mimo wszystko powinniście wspólnie z tatą jeszcze raz porozmawiać z mamą. Przedstawcie jej (bez oceniania i wartościowania) te zachowania, które Waszym zdaniem są niepokojące. Powiedzcie jej, że ją kochacie, że zależy Wam na niej i chcecie jej pomóc. Może taki sposób przeprowadzenia rozmowy będzie pomocny.
Pozdrawiam

Witam. Zachowanie twojej mamy jest w dużej mierze spowodowane nadużywaniem alkoholu, który powoduje oprócz stanów upojenia alkoholowego również zachowania agresywne. Agresja ta nie wynika tylko z tego, że twoja mama ma cechy agresywne. Agresja może również być spowodowana np. poczuciem winy lub krzywdy i aby uciec od tych emocji osoba je przeżywająca usiłuje zrzucić na otoczenie odpowiedzialność za to co czuje. Palenie papierosów ma mały wpływ na to jak zachowuje się Twoja mama, chyba że nie ma nic do palenia, to wtedy jest bardziej pobudzona i skłonna do agresji. To by oznaczało, że jest ona uzależniona od alkoholu i palenia. To jest tylko hipoteza, która należałoby zweryfikować. Spróbuj w związku z tym skontaktować się z ośrodkiem pomagającym osobom uzależnionym. Spotkasz tam ludzi, którzy mają podobny problem co ty, znają się na problemach wynikających z picia alkoholu oraz znajdziesz p[pomoc w tym, jak z kolei można pomóc twojej matce. Chciałabym Cię jednak uczulić na to, że pomoc jest długotrwała i tak naprawdę często rodzina ma mały wpływ na motywację osoby uzależnionej w tym, żeby przestała pić.